Haber Detayı
11 Eylül 2020 - Cuma 12:02 Bu haber 1073 kez okundu
 
Konuralp Bölgesinden Tarih Fışkırıyor
Kültür-Sanat Haberi


Düzce Belediyesi’nin personel desteği sayesinde büyük bir hızla ilerleyen Konuralp Prusias Ad Hypium Antik Tiyatro kazı alanında birbirinden değerli tarihi hazineler gün yüzüne çıkıyor. Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü kıza çalışmalarını yakından takip ediyor.
Geçmişi yaklaşık 2 bin 500 yıl öncesine dayanan birbirinden farklı birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Konuralp’te arkeolojik kazı çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün girişimleri sayesinde alandaki kazı çalışmalarının yıl boyu aralıksız olarak sürmesi ve Belediye personelinin gönüllülük esası ile kazılara destek vermesi ile tarihi alan gün ışığına kavuşuyor. 50 kişilik personelle sürdürülen kazılar, projeyi başından sonuna takip eden Arkeologların rehberliğinde hafta sonu da dahil olmak üzere yapılıyor.
Bölgede ilk ve tek Antik yerleşim yeri olan Prusias Ad Hypium Antik Kenti, tiyatro alanında yürütülen kazılar hakkında açıklamada bulunan Başkan Özlü, her hafta çalışmaları bizzat izlediğini belirterek, bölgede çalışan personele teşekkür etti. Başkan Özlü açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Düzce’yi her alanda geliştirmek için eş zamanlı yürüttüğümüz işlerden biri de tarih turizmimize katkı sağlayacak bu kazı çalışmaları oldu. Turizmde gerçek bir atılım başlattık. Düzce’ye kendi kültürel zenginliğine kapı aralayan bir gelecek kuruyoruz.”

Antik tiyatronun yer altında kalan kısımlarında devam eden kazılarda yeni çıkan yapıların da korunduğu ve zarar görmediği de kazı hakkında edinilen bilgiler arasında.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Özel ÇELİK
 
Etiketler: Konuralp, Bölgesinden, Tarih, Fışkırıyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Sayfalar
Arşiv
Haber Yazılımı