Yazı Detayı
26 Nisan 2020 - Pazar 23:03 Bu yazı 3917 kez okundu
 
DEMRE'DEN NOTLAR
Mehmet SALLI
metsal.met@hotmail.com
 
 


Sevgili Okurlar;

Memleketimizin coğrafyasında öyle yerler var ki,  çoğumuzun bilmediği duymadığı ve görmediği o tarihi yerleri azda olsa tanıtmak için fotoğrafları sizlerle paylaşıyorum. BU hafta sizlere turizm şehri Antalya’nın şirin Demre ilçesinden bahsedeceğim.

 

  Antalya’nın Demre (Myra) İlçesi turistik olarak en çok ziyaretçisi olan Şanslı ilçelerimizden biri. Burada çok fazla tarihi kalıntı vardır. Başlıca; 337-361 yıllarında Aziz Nikolas’ın( Noel Baba) yaşadığı görev yaptığı yer, Kaya Mezarları, Antik Tiyatro, Antik Müzesi ni sayabiliriz. Buraya has çok soğuk şifalı olduğu kabul edilen suyunu da es geçmemek gerekir. Demre düz alanda olmasına rağmen bir tarafı yüksek dağlarla kuşatılmış, burayı kuş bakışı izlemek ayrı bir haz verir. Bir tarafı deniz; plaj ve koylarında tatil yapılıyor. Bir yandan da antik alanları gezerek değerlendirebilirsiniz. Demre tarihi geçmişine dayanarak M.Ö.5. yy.’da kurulduğu tahmin edilmektedir. Bizans döneminde önemli merkez olmasının nedeni ise Aziz Nicholas’ın burada görev yapması diyebiliriz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Demre; dünyadaki hristiyan âleminin önemli dini ziyaret alanlarından biri Aziz Nikolas kilisesi. Tabii sebebi ise Aziz Nicholas (Noel baba)’nın burada piskoposluk yapmış olması. Ziyaretçisi eksik olmayan bu tarihi yapının ziyaretçilerinin bilinçli şekilde, hassas ve sessiz olmaları dikkat çekici. Hristiyan ziyaretçiler, inançları gereği dua ediyorlar ve konuşmaları gerektiğinde işaretleşiyorlar. Dikkatlerini çekmek istedikleri görselleri yine işaret dili ile dikkat çekip fotoğrafladıkları dikkatleri üzerinde topluyor.  Girişin ücrete tabi olduğu müze’de dünyanın her yerinden ziyaretçi ile karşılaşmak mümkün.

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
Etiketler: demre, antalya, noel, baba, aziz, nicholas, myra, gezi, yazı
Yorumlar
Yazarlar
Sayfalar
Arşiv
Haber Yazılımı