Yazı Detayı
12 Nisan 2020 - Pazar 23:23 Bu yazı 228 kez okundu
 
ÖZBENLİĞİNDE FARKLI OLMAK İSTEMEYEN AMA FARKLI OLAN RUHLAR - 3
Şakir Yavuz
sakiryavuz81@gmail.com
 
 

Tarih 12 Ekim 1977. Yer, ABD Ohio Eyalet Üniversitesi. Polis ekipleri alelacele, verilen ihbar üzerine olay yerine intikal ediyordu. Polisler olay yerine vardıklarında,  korkudan bembeyaz olmuş 3 genç kadın ile karşılaştılar. Kadınlar konuşmayı unutmuşçasına, 20`li yaşlarda bir delikanlıyı titreyen işaret parmakları ile polislere gösteriyorlardı. Suçlamalar korkunçtu, çünkü 3 kadında, işaret ettikleri gencin kendilerini tecavüze yeltendiğini iddia ediyorlardı. Ama olayı ilginç kılan ise, gencin hiçbir şeyden haberi yokmuş gibi tutumu ve soğukkanlı tavırları idi. Durumda olağan dışı birşeyler vardı. Polis, mağdur kadınları ve şüpheliyi alarak polis merkezine doğru hareket etti.

                Bu gencin adı William Billy Milligan`dı.  Polis kayıtlarına göre, 1975 yılında da yine soygun ve tecavüz suçlarına adı karışmıştı. Bu suçlardan hüküm giymiş ve 1977 yılında şartlı tahliye edilmişti. Ama maalesef suçlara devam etmekteydi. Sorguya alınan  genç, yine suçlamaların hiçbirini kabul etmeyerek soğukkanlı ve masum tavrını sürdürüyordu. Tecavüze yeltenilen kadınlardan birinin ifadesi, kafaları iyice karıştırıyordu. Çünkü  kadın ifadesinde, bu gencin , olay anında , “ 3-4 yaşlardaki bir kız çocuğu gibi “ davrandığını söylüyordu. Durumda ciddi bir bir gariplik sezen ekip amiri, yardım almak için hemen bir Psikiyatr çağırdı.

            William Billy Milligan ,14 Şubat 1955 tarihinde Dorothy ve Johnny çiftinin çocukları olarak dünyaya geldi. Milligan’ın kendisinden 2 yaş büyük abisi ve 1 yaş küçük kız kardeşi vardı. Babası Johny çok fazla içki içen ve kumar oynayan birisiydi. Bir süre sonra depresyona giren Johnny 1959 yılında intihar etti. Billy’nin annesi Dorothy 3 çocukla birlikte bir süre yalnız bir hayat sürdükten sonra 1963 yılında Chalmer Milligan ile evlendi. Billy ve kardeşleri soy isimlerini üvey babalarından aldılar. 8`li yaşlara geldiğinde,  üvey babası tarafından cinsel istismara uğradı ve bundan sonraki hayatında zihinsel girdapların oluşumu artık boy göstermeye başlamıştı.

                Ohio Eyalet Üniversitesi tecavüz vakasından sonra, mahkeme gerçekleştirildi ve Billy hiç ceza almadı. Bu şekilde af dünya tarihinde bir ilkti. Billy ıslah evine yatırıldı. Ağır bir ceza alması gerekirken Psikaytr, Billy Milligan’ın çoklu kişilik bozukluğu hastalığına sahip olduğunu belirten bir rapor düzenledi. Psikiyatra göre, Billy’nin bedeninde birden fazla kişilik vardı. Bu sahip olduğu bazı kişiliklerde suç işliyordu ve diğer farklı kişiliğe büründüğünde, işlediği suçlardan habersizdi ve hatırlamıyordu. ilk aşamada polisler, nasıl ve ne şekilde tutuklandığını bilmeyen Billy `nin rol yaptığını ya da hafıza kaybı sorunu olduğunu düşünmüşlerdir. Daha sonraları doktorların muayeneleri ve terapileri sonrasında, teker teker tüm kişiliklerle karakterlerle tanışılmıştı. Dava sürecinde, saldırıya uğrayan kadınlardan biri, kendisine saldıranın Billy olduğunu, ancak onun Alman aksanına sahip olduğunu söylüyordu. Olayı sorgulayan polis ise ne olduğunu anlayamadığını, farklı zamanlarda sanki farklı insanlarla konuştuğunu htiğini söylemişti. Tanıklar, her seferinde farklı tarzda konuşan, farklı dilde konuşan, ya da farklı aksanla konuşan, farklı yeteneklere sahip, farklı oturan yürüyen davranan kişiler gördüklerini söylemişlerdi. Billy bundan sonraki 10 yılını hastanede geçirecek, gözlem altında tutulacaktı.

Akıl hastanesinde, kendisi hakkında yapılan araştırmalar ve incelemeler sonucunda, kendi öz karakteri ile beraber, 10 adet  “istenen” karakter, 13 adet “ istenmeyen “ karakter olmak üzere tam 24 karaktere sahip olduğu ortaya çıktı. Billy, kendi bedenine, iradesi dışında giren bu farklı kişiliklerinden sadece, bir karakteri haberdardı ve böyle 2 gruba ayırmıştı. Kendi öz karakterinin bu diğer farklı kişiliklerinden ve yaptıklarından, ne bir haberi ne de anıları vardı.

İstenen kişilikler:

1. Billy: Öz kişilik.
2. Arthur: Bilimde ve tıpta uzmanlaşmış, sofistike ve entelektüel bir İngilizdi.

3. Ragen Vadascovinich: İsmi “rage-again” kelime grubundan türetilmişti. “Öfke tutucu” kişilikti. Slav aksanlı bir Yugoslav’dı, Sırpça konuşabiliyor ve yazabiliyordu. İnanılmaz güçlüydü. İstenmeyen karakterleri kontrol altına alabiliyordu. Lider olarak tanımlanabilirdi ve kişiliklerin tümüne “aile” adını vermişti. “Aile” için yaptığını söylediği soygun suçlarını kabul etmişti, fakat tecavüzler hakkında hiçbir bilgisi yoktu.
4. Allen: Dolandırıcı ve manipülatördü. Dış dünyayla en çok bağı olan karakterdi. Portreler çiziyor ve bateri çalıyordu. Sağ elini kullanan ve sigara içen tek karakterdi.
5. Tommy: Allen gibi müzikle ve resimle ilgilendiği için sık sık karıştırılıyordu. Tenor saksafon çalıyordu ve elektrik konusunda uzmandı.
6. Danny: İnsanlardan, özellikle de erkeklerden hoşlanmıyordu. Yalnızca natürmort çiziyor, asla manzara resmi çizmiyordu. Bunun sebebi olarak, üvey babası Chalmer’ın ona kendi mezarını kazdırdığını ve kendisini oraya gömdüğünü söylüyordu.
7. David: 8 yaşındaki David, “acı tutucu” karakterdi. Diğerleri acı çektiğinde bilinci devralarak acıya karşı koyuyordu.
8. Christene: 3 yaşında bir kız çocuğuydu ve okulda Billy’nin başı derde girdiğinde, köşede onu bekleyendi. Disleksisi vardı fakat Arthur ona okumayı ve yazmayı öğretmişti. Ragen’la arasında özel bir bağ vardı.
9. Christopher: Christene’in abisiydi. Mızıka çalıyordu.
10. Adalana: Bir lezbiyendi ve “diğerleri” için yemek ve temizlik yapan karakterdi. Billy’nin avukatına göre Adalana, Milligan ya da diğerlerinin bilgisi olmadan tecavüzleri yapanın kendisi olduğunu kabul etmişti.

İstenmeyen kişilikler:

11. Phil: Bir tür gangsterdi ve küçük suç planları yapıyordu. Brooklyn aksanıyla konuşuyordu. Suçlu olarak etiketlenmişti.
12. Kevin: Kevin da bir suç tasarlayıcısıydı ve bir eczaneyi soymayı düşünüyordu. O da suçlu olarak etiketlenmişti.
13. Walter: Avustralyalı bir avcıydı ve harika bir yön duygusu vardı. Bir kargayı vurduğu için bir istenmeyendi.
14. April: Tüm düşüncesi Billy’nin üvey babasını yok etmek olan April’ın istenmeyen olarak etiketlenmesinin sebebi, Ragen’ı Chalmer’ı öldürme konusunda az kalsın ikna etmesiydi. Son anda Arthur onunla konuşmuş ve vazgeçirmişti.
15. Samuel: Bir Yahudi’ydi ve tanrı inancı olan tek karakterdi. Başkalarının çizimlerini sattığı için kötü olarak işaretlendi.
16. Mark: Tüm işi çalışmaktı. Ondan bir zombi olarak da bahsediliyordu, çünkü söylenmediği sürece hiçbir şey yapmıyor, sıkıldığında yalnızca duvara bakıyordu.
17. Steve: Bir sahtekardı ve komedyendi, taklitler yapardı. İstenmeyen olarak etiketlenmesinin sebebi, komedinin Billy’nin ailesini kötü etkilemiş olmasıydı.
18. Lee: “Aile”nin başını derde sokacak eşek şakaları yapıyor ve davranışlarının sonuçlarını düşünmüyordu. Şakalarından bir tanesi yüzünden hücreye kapatıldığı için o da bir istenmeyendi.
19. Jason:  Başlarda “Aile”nin basınç valfi olan Jason, daha sonradan istenmeyen olarak etiketlendi çünkü ailenin başını büyük belalara sokmuştu.
20. Bobby: Heyecan arayışındaydı ve dünyayı krize sürüklemek istiyordu. Fakat bunları yapmak için bir azmi yoktu.
21. Shawn: 4 yaşında ve sağırdı, kafasında bir tür titreşim hmek için uğultu yapıyordu. İstenmeyen olarak etiketlendi çünkü sağır olmanın hayatının ilerleyen dönemine bir faydası yoktu.
22. Martin: New York’lu bir züppeydi. Hiç çalışmadan her şeye sahip olmak istiyordu.
23. Timothy: Kendisiyle flört eden gay bir adamla karşılaşana kadar bir çiçekçide çalıştı. Daha sonra kendi dünyasına döndü.

Bir karakter daha vardı ve “istenmeyen” değildi.
24. The Teacher (Öğretmen): Billy’nin gelişim kaydetmesinde uzak ara etkili bir kilometre taşıydı. Diğer 24 kişinin bir özetiydi ve diğerlerinin neredeyse tüm düşünce ve hareketlerinden haberdardı. The teacher, ancak hayatının çok az zaman diliminde, tek başına varlık gösterebilmişti. Tedavilere rağmen diğer kişilikler sürekli olarak ortaya çıkmaya devam etmişti. Billy’nin doktoru bu The Teacher kişiliği için, o ana kadar tanıdığı en akıllı ve en büyüleyici insan olduğunu söylemiştir.

Akıl hastanesinden 36 yaşında çıkan William Billy Milligan, hayatı boyunca başka bir suça karışmadı.

12 Aralık 2014’te 59 yaşındayken, Ohio’da bir bakımevinde kanserden öldü.

Hukuka göre yaptığı eylemlerden dolayı kendisine yumuşatılmış bir şekilde ceza uygulanmıştı.

Ama asla suçlu değildi...

 

Esen Kalın…

 
 
 
Etiketler: William, billy, milligan, yazı, düzce, meydan, tecavüz, vaka, yazı, köşeyazısı, suç, suçlu, özbenlik, farklı, farklılık. ohio, ünivercity
Yorumlar
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
60
0
5
3
19
27
2
Galatasaray
58
0
6
4
18
28
3
Fenerbahçe
55
0
6
4
17
27
4
Trabzonspor
51
0
6
6
15
27
5
Hatayspor
46
0
8
7
13
28
6
Gaziantep FK
43
0
7
10
11
28
7
Alanyaspor
43
0
8
7
12
27
8
Fatih Karagümrük
41
0
9
8
11
28
9
Göztepe
36
0
9
9
9
27
10
Antalyaspor
35
0
6
14
7
27
11
Sivasspor
34
0
7
13
7
27
12
Konyaspor
32
0
10
8
8
26
13
Yeni Malatyaspor
31
0
11
10
7
28
14
Kayserispor
31
0
12
7
8
27
15
Kasımpaşa
29
0
14
5
8
27
16
Başakşehir FK
29
0
13
8
7
28
17
Çaykur Rizespor
28
0
11
10
6
27
18
MKE Ankaragücü
26
0
15
5
7
27
19
BB Erzurumspor
26
0
13
8
6
27
20
Denizlispor
24
0
15
6
6
27
21
Gençlerbirliği
21
0
16
6
5
27
Arşiv
Haber Yazılımı